Fingerboard Magazín

BP #3: První odlévání

Seznam jednotlivých článků:

BP #1: Seznámení s projektem

BP #2: Rozplánování projektu

BP #3: První odlévání

_________

V minulém díle sem spíše řešil věci okolo parku (místo a stůl) a dneska bych konečně opustil plánovací fázi a začal něco ze stavění.

Pokud jste se dostali do situace, že už máte kde park postavit a máte rozmyšlený jak bude vypadat, neznamená to, že můžete jít hned do stavebnin. Bude to chtít ještě pár věcí dořešit. Jednou z ní je rámeček na odlévání. Jak už jsem popsal, park bude složený z bloků a pro nejlepší návaznost bloků jsem zvolil odlití do dřevěného rámečku. Aby nebyl blok a překážky na něm odlité čistě z betonu (jednak by to bylo finančně náročně a také těžké a těžko byste to někam přenesli), bude tvar parku vyřezaný z polystyrenu a ten se pokryje cca 1 cm vrstvou betonu. Proto jsem ve stavebninách kromě cementu (Portlandský směsný cement 32,5 - cca 80 Kč za pytel) koupil ještě několik tabulí fasádního polystyrenu (100 x 50 cm) tloušťky 2 cm (tabule stojí cca 15 Kč). Z jedné tabule udělám cca 2 bloky (podle toho kolik na nich bude překážek). Vzal jsem tedy polystyren (tloušťky 2cm) a vyříznul z tabule rozměr bloku, který jsem zkrátil na každé straně o centimetr, protože okraje bloku budou taktéž betonové. Rámeček jsem vytvořil s 3 cm široké laťky (tloušťka libovolná), aby při vsazení do rámečku zbyl právě jeden centimetr na zalití betonem ze všech stran (kromě podstavy samozřejmě).

Vnitřní rozměry rámečku odpovídají výsledným rozměrům bloku a vnitřek je vylepený páskou, aby šel blok poté lehce vyjmout. Řídký beton, který jsem míchal pouze z cementu a vody, se nádherně rozlil v rámečku a vytvořil krásně rovnou hladinu. Beton pro odlití rovné plochy bude mnohem řidší než beton pro plácání rádiusu. Každý si musí vyzkoušet poměr podle sebe. Aby beton nepraskal a blok se neprohýbal je vhodné ještě přidat kari síť, což jsou svařené dráty do čtvercové sítě. Pokud máte tu možnost (já ji nemám) a víte kde sehnat kari síť s malým průměrem drátu, každopádně ji využijte. První blok byl zkušební a proto jsem odlil pouze rovinu. Výsledek předčil moje očekávání:

Po asi deseti hodinách, kdy beton nebyl zdaleka ještě úplně vytvrdlý, jsem vzal pilník (můžete použít i kus rovného plechu) a zbylé nerovnosti "seškrabal". Jde to jako po másle a výsledkem je úžasný povrch. Po asi dvoudenním vyschnutí jsem vyndal blok z rámečku, vzal lak, který používáme na lakování spotu (silikon-akrylátový lak LAKSIL - cca 350 Kč za plechovku) a ještě povrch přelakoval.

Na krajích jsou ještě malé propadlinky (světlá místa), který vznikly propadem betonu na krajích, kde je ho více. Proto je lepší ho na krajích přidat a následně seškrabat případné nerovnosti.

Od té doby jsem s Píďovou pomocí vytvořil ještě jeden blok, kterým bych to dnes uzavřel a jeho stavění popsal v příštím díle. Na fotce je ještě nedoschlý, protože jsem zrovna odjížděl do Brna, tudíž jsem ho ještě nestačil ani nalakovat. Další díl napíšu asi až za týden, jelikož jsem pořád mimo domov. Snad budu mít v dalším článku nové kousky. :)