Fingerboard Magazín

BP #2: Rozplánování projektu

Seznam jednotlivých článků:

BP #1: Seznámení s projektem

BP #2: Rozplánování projektu

BP #3: První odlévání

_________

V tomto díle seriálu o výrobě betonového parku bych se ještě rád zaměřil na teoretické záležitosti okolo tohoto projektu. Jelikož mám v plánu hodně kecání okolo, nebudu zdržovat již v úvodu.

Když jsem minule zmínil, že už jsem si v pokoji stavěl nespočet různých parků z různých překážek, je tedy logické, že před samotnou stavbou je třeba mít místo kam park uložit. Já zvolil svůj pokoj, ale samozřejmě pokud máte jiné prostory, využijte je. Dále je důležité si rozmyslet, jestli bude k parku přístup ze všech stran nebo bude u zdi. Podle toho je třeba navrhnout překážky. Já jsem to vyřešil poněkud elegantně, že jsem si přestavěl pokoj tak, aby byl ve výchozím stavu park u zdi, ale v případě, že přijde Píďa pojezdit, dá se snadno vytáhnout do prostoru. Přikládám plánek, který doporučuji narýsovat předtím, než se pustíte do něčeho podobného. Červená čára značí 40 cm prostor kolem parku. Ten by měl stačit na ježdění okolo. Rád bych ještě zmínil, že můj návrh počítá s jízdou ve stoje.

Plánek s parkem u zdi / v prostoru

Jakmile máme prostor vyřešen. Je třeba se zamyslet nad tím, na co park postavíme. Pokud již máte nějaký stůl, máte z půlky vyhráno. Pro ježdění ve stoje ho stačí nějakým způsobem vypodložit do požadované výšky. Optimální výšku si stanovte podle sebe. Moje verze má 100 cm, ale například Adam Báča by s tímto rozměrem spokojen nebyl. :) Délku a šířku parku pak ještě můžete ovlivnit tím, že si seženete nějakou větší desku, kterou ke stolu přiděláte. Já jsem tohle řešit nemusel, protože sem jednoduše vzal poloprázdnou skříň, kterou jsem měl v pokoji a tu jsem položil na bok. Výsledek vypadá takto:

Nepříliš estetická záležitost, ale zato nejjednodušší a plně funkční

Nemusel jsem tedy řešit podkládání a boční plocha skříně 248 x 64 cm je naprosto dostačující. Dokonce máme s Píďou problém vymyslet tolik překážek. :)

Teď bych se rád dostal k té části, jak je možné v malém sklepě postavit tak velký park a navíc ho nějakým způsobem přemístit o 4 patra výše a nerozlámat ho přitom na kusy. Vymyslel sem totiž elegantní řešení. Nestavět park v jednom kuse, ale rozdělit ho na několik částí, kterým říkám bloky. Pokud bychom chtěli park v jednom kuse postavit, museli bychom to realizovat přímo na místě a navíc tento park už by byl bez rozbití nepřenosný. Čili náš park bude rozdělen na několik částí, což přináší skvělé výhody:

 

  • Snadná manipulace - můžeme park složit a zase rozložit (klidně i převézt)
  • Skladovatelnost - jednotlivé bloky můžeme poskládat na sebe někam do skříně
  • Kombinovatelnost - bloky můžeme přeházet, otáčet a vznikne nám několik kombinací parku

 

Zejména poslední výhodu bych rád ještě rozvedl, ale nejdříve se podívejte, jak by mohli jednotlivé bloky vypadat:

Úplně první návrhy ještě pro starý rozměr

Na celou plochu jsem se rozhodl pro 8 bloků o rozměrech 62 x 32 cm. Teď si představte, že na každý blok můžete pohodlně vjíždět z obou stran (tzn, že ho můžete vrazit kamkoliv na park) a ještě ho otočit o 180°. Po malém opáčku z kombinatoriky zjistíme, že můžeme dosáhnout neuvěřitelných (2^8 * 8!) = 10 321 920 možností jak si postavit park (pokud bereme v potaz 8 bloků, které se můžou libovolně přeskládat a ještě otočit). V reálu samozřejmě nemůžeme libovolně prohazovat překážky, protože na sebe nebudou vždy navazovat, ale pro představu vidíte, že Vás park omrzet nemůže. K těmto možnostem kombinací přičtěte ještě to, že s Píďou nebudeme stavět pouze jeden park (8 bloků), ale rovnou několik. Ze začátku se pokusíme postavit jeden stálý park a poté ve zbylém čase budeme přistavovat další bloky, které v kombinaci s předešlými budou tvořit nové parky. Vtip spočívá v tom, že i kdybych si za půl roku řekl, že mi nějaký blok chybí, tak skočím do sklepa a postavím si ho.

Pro dnešek bych tímhle skončil. V dalším díle, který plánuju velmi brzy si už povíme konečně k samotné stavbě a rovnou Vám ukážu odlití prvního bloku. Stay tuned!