Fingerboard Magazín

Finga fingerboards outdoor spot - 2. část - Jak začít (koncept, výběr místa, potřebné věci,..)?

Zdravíme všechny příznivce fingerboardingu a hlavně fanoušky našeho outdoor spotu v Novém Městě na Moravě. Jak už jste zvyklí, od roku 2010, kdy byla uskutečněna naše myšlenka stavby betonového spotu se každoročně jeho podoba mění - ať už je to díky zničení počasím nebo jednoduše, že nás jeho podoba omrzí. Už je tradice, že předešlý spot zničíme a postavíme nový. V naší tradici pokračujeme i letos. Již teď Vám mohu prozradit, že Finga fingerboards outdoor spot 2012 je hotov, ale jeho podobu si ještě pár dní necháme pro sebe a zveřejníme jí společně s posledním dílem tohoto seriálu, ve kterém Vám chceme přiblížit, jak takový spot vzniká. Dozvíte se nějaký rady a tipy, pokud by jste si chtěli postavit svůj vlastní originální spot.

Seriál Finga fingerboards outdoor spot 2012:

1. část - Trochu historie

2. část - Jak začít (koncept, výběr místa, potřebné věci,..)?

3. část - Postup stavby

4. část - Finále

Dnešní druhý díl bychom chtěli věnovat nezbytným věcem před začátkem stavění. Něco málo jste se dozvěděli již v prvním díle, ale tentokrát půjdeme více do hloubky. Zřejmě tím nejdůležitějším faktorem je výběr místa. Tedy respektive vůbec nějaké místo sehnat. Úplně nejlepší volba je například někde v koutě na zahradě kterou vlastníte Vy, nebo Vaši rodiče. Samozřejmě je lepší se zeptat někoho zkušeného na problém se stavebním povolením. Pokud tedy již máte vybrané místo, vemte v potaz rady z první části - nejlepší volba je nejspíše postavit zeď k mezi. Pokud byste se rozhodli jinak, doporučil bych Vám nakoupit nějaké levné tvárnice (od 50 korun za kus), jenže to je zaprvé finančně náročné a taky musíte myslet na dopravu tvárnic na místo. Nejlepší je místo, kde máte všechno pohromadě. Tedy kameny, vodu i nějakou hlínu či písek.

Jakmile máte první problém za sebou, je dobré si ještě před stavbou promyslet, co na něm vlastně bude za překážky. V lepším případě použít nějaké modelovací software či 3D online aplikaci Google SketchUp, v horším stačí pouze tužka a papír. Nemusíte vykreslovat přesné tvary překážek, stačí pouze rozměry. Nejlépe si vzít do ruky metr a představit si například, jestli bude mezi dvěma překážkami dost místa. S tímto problémem jsme se potýkali letos také, a proto jsme museli spot rozšířit o cca 30 cm - celková délka tedy činí nějaké 3 metry a 40 centimetrů.

Plánek našeho spotu v měřítku 1:10.

Nejlepší je také mít po ruce nějaké pomůcky. Pravda že stačí nějaká špachtle a kýbl, ale jsou i přístroje či nástroje, které Vám mohou výrazně ušetřit práci. Například pro míchání betonu jsme letos využili AKU vrtačku (tu vlastní většina domácností), na kterou jsme připevnili šlehací metlu určenou pro lepivé materiály, která se dá ale použít i na beton. http://www.dopo.cz/products/4808/full/4808_1.jpg Potom tedy nějakou tu špachtli (stačí malá), kýbl, kladivo a majzlík (pokud se něco nepovede) a nějaké hladítko na finální povrch. Výborný služebník je také "spárovačka". nevím přesný název pro tento nástroj, ale my ho tak nazvali kvůli jeho používání pro betonování spár kamenů. http://obchod.ekroline.cz/shops/7405/images-goods/oboustrana-sparovačka.jpg V neposlední řadě také přístup k vodě, kameny a hlavně cement. Ten jsme zvolili Portlandský směsný - balení 25 kg a cena 60 korun/pytel. Seženete snad v každém stavebnictví a kdyžtak Vám poradí jiný. Zejména pokud začínáte zídkou, spotřebujete hodně pytlů. Jenom úprava letošního spotu (vrchní části) nás vyšla asi na 8 pytlů cementu. Nezapomeňte, že zeď potřebuje mít základ. Minimálně dvacet centimetrů! To mě přivádí k dalším potřebným věcem, kterými jsou lopata a krompáč (krumpáč, jste-li z Prahy ;)) a rukavice. Pozor na cement - je dráždivý. Pokud budete pracovat bez rukavic, tak má snahu vysušovat pokožku, takže si po každé manipulaci s ním umývejte ruce.

Šlehací metla na míchání betonu, která se dá snadno přpevnit například na AKU vrtačku.

Určitě ještě příjdu na spoustu tipů, takže je připomenu v dalším článku. Nezapomeňte že váš spot nemusí být obrovské betonové dílo, co třeba malou minirampu podle svých představ někde na zemi, kde s k ní sednete a pojezdíte si? Jít do takového projektu chce i odhodlání a objetovat tomu nějaký čas, ale věřte, že se Vám bolest rukou a všechny různé zranění (v mém případě zlomený prst) vrátí v podobě skvělého požitku z toho, že jste udělali něco ze své vlastní iniciativy. Na závěr pro Vás mám zřejmě nejlepší motivační video od malých skateboardistů z Bahrajnu, kteří ze starého nepoužívaného vodního příkopu udělali betonový miniskatepark za 65 dolarů.