Fingerboard Magazín

Finga fingerboards outdoor spot 2012 - 1. část - Trochu historie

Omlouváme se za dočasnou neaktivitu na našem webu. Připravujeme pro vás podrobný čtyřdílný seriál o našem fingerboardovém spotě v Novém Městě na Moravě, který nás v poslední době vytěžuje nejvíce. Každá část začíná úvodem a rozcestníkem na jednotlivé části a poté následuje samotný článek.

Zdravíme všechny příznivce fingerboardingu a hlavně fanoušky našeho outdoor spotu v Novém Městě na Moravě. Jak už jste zvyklí, od roku 2010, kdy byla uskutečněna naše myšlenka stavby betonového spotu se každoročně jeho podoba mění - ať už je to díky zničení počasím nebo jednoduše, že nás jeho podoba omrzí. Už je tradice, že předešlý spot zničíme a postavíme nový. V naší tradici pokračujeme i letos. Již teď Vám mohu prozradit, že Finga fingerboards outdoor spot 2012 je hotov, ale jeho podobu si ještě pár dní necháme pro sebe a zveřejníme jí společně s posledním dílem tohoto seriálu, ve kterém Vám chceme přiblížit, jak takový spot vzniká. Dozvíte se nějaký rady a tipy, pokud by jste si chtěli postavit svůj vlastní originální spot.

Seriál Finga fingerboards outdoor spot 2012:

1. část - Trochu historie

2. část - Jak začít (koncept, výběr místa, potřebné věci,..)?

3. část - Postup stavby

4. část - Finále

Teď už pojďme zpátky do května roku 2010, kdy jsme začali tento nápad realizovat. První překážka, která se před nás postavila byla výběr vhodného místa. Nakonec jsme našli zřejmě nejlepší místo, na kterém bylo možné spot postavit - v blízkosti opraveného mostu nad potokem. To znamená, že jsme měli k dispozici vodu, písek i zbylé kamení ze stavby - zkrátka ideální kombinace. Stačilo zařídit nezbytná povolení a mohlo se začít stavět. Pro stavbu jsme zvolili mez, jelikož se nám jevila jako nejjednodušší řešení. V podstatě stačilo postavit zídku k mezi. Ovšem i toto má své výhody i zápory. Jednoznačně je to v úspoře času a materiálů - stačí jedna stěna s boky, ovšem za cenu přístupu z jedné strany. Na druhou stranu si nedovedu představit stavět zídku ze všech čtyř stran, protože je to jednak časově náročné, ale také se není o co opřít, takže se vyžaduje větší soudržnost. Přikládám foto, jak to vypadalo první den stavby při kopání základů.

Jelikož už zacházíme spíše do postupu, tak to trochu zkrátím. Celá stavba prvního spotu trvala 23 dní, což je nejdéle ze všech třech verzí a to díky stavbě zdi. Tu se nám sice postavit podařilo, nicméně rok co rok jsou na ní potřeba rekonstrukce díky špatnému materiálu. Bohužel nemáme žádné stavební vzdělání a tak jsme první rok míchali prapodivné směsi, z kterých je dnes tvrdší písek, který drží spodní kameny spíše silou vůle. Nicméně po dvou tuhých zimách, a věřte že na Vysočině jsou opravdu tuhé, zeď pořád stojí. Přikládám foto hotového spotu z roku 2010.

Bohužel absence stavebních zkušeností se musela někde promítnout a tak, když jsme přišli po zimě, vše bylo rozpraskané a zničené (z malé části i vandaly, ale nejvíce se podepsala zima). Nezoufali jsme. Už jsme měli v plánu spot přetvořit. Potom, co jsme na sebe byli hrdí za čtyři překážky (chcete-li prvky), jsme se o rok později museli sami sobě smát, když se jich na spot 2011 vešlo osm - 2 rádiusy, roh, 2x schody s bednou, u rampa, mega bazén a funbox s bednou. Stavba také trvala podstaně menší dobu - kolem 15 dní. Navíc jsme byli hotovy už před prázdninami a tak jsme mohli jezdit celé dva měsíce. Navíc to bylo poprvé, kdy jsme měli k dospozici nějaký koncept (předlohu) ve 3D, takže jsme předem přesně věděli jak bude spot vypadat. Přikládám foto spotu z roku 2011.

Závěrečný odstavec bych rád věnoval letošnímu spotu. Sice jeho přesnou podobu uvidíte až ve čtvrté části tohoto seriálu, ale o nějaké postřehy se s Vámi podělím již teď. S přestavbou jsme začali na začátku prázdnin s tím, že byl hotový někdy kolem 20. července (nechodili jsme každý den). Začátkem byl pro nás propracovaný koncept ve 3D, který můžete vidět pod tímto odstavcem a který odpovídá skutečnému spotu asi z 90%. Spot se dočkal také prodloužení asi o 30 cm, takže jeho celková délka teď činí nějakých 340 centimetrů. Lépe jsme také využili hloubku a tak na něm letos můžete najít tyto překážky: mega bazén (tří-úrovňový), 2 rádiusy, schody s bednou na switch, velkou pyramidu s bednou, schody (double sety) s velkou bednou, dva kickery s travnatým gapem mezi nimi, vlnku, zeď s vysunutým railem a obří mini a šířce asi půl metru s wallridem. Otestovali jsme, že v jeden moment na něm může jezdit 6 jezdců,aniž by se výrazně mačkali. Opravdu se máte na co těšit a vyplatí se počkat si na čtvrtý díl. Přikládám slíbený koncept.

V příští části našeho seriálu se dozvíte například proč je důležitý nějaký plán nebo koncept, kde a jak začít a co ke stavbě budete potřebovat. Budeme se snažit sepsat článek co nejdříve, abychom Vám již ukázali, kvůli čemu je zapotřebí tolika keců. :-)