Ytrucks, Millmack a LowPro

{jcomments on}Jako každý rok na začátku roku portugalská firma Ytrucks, odnoš Yellowood, vypouští na světlo světa novou sérii trucků pro tento rok. Letos jsme se dočkali 9 nových barevných kombinací a jedna lepší než druhá! Dostupné na Yellowood shopu a brzy pro ČR i na Finga fingerboards shopu.

Další firma rozšiřující svoji nabídku je tuzemský Millmack, který se pustil do výroby mramorových boxů, jak již nastínil majitel Milda Macek ve svém rozhovoru na Magu. Luxusní, čistá prácička, za pár kaček, na který si užijete kopec srandy. A nechybí ani klasický černobílý proužek pod hranou ve stylu Blackriver. Dostupné na Millmack shopu.

A to nejlepší na konec! Portugalská firma LowPro hlásí znovuzrození. Po více než roční pauzičce je zpět a vypadá lépe než kdy dřív. Přichází s novým tvarem, 16 grafikami v podobě promodelů teamových jezdců, novým webem… prostě vším. André na LowPru zamakal a výsledek je více než skvělý. Doporučuji si proklikat web a pokud Vám zbývá pár euro od Ježíška, zde podpoříte scénu.

Ramon Angelow

{jcomments on}Profláklej berlínskej lokál, kterej práská neskutečně! Jeho dlouhatánský lajny nikdy nezklamou a vždy zaujmou, ale bohužel ho dlouho nebylo vidět a o to víc rád teď vidím nový, necelých 3,5 minuty dlouhý, profil.

Navíc se šušká, že během pár týdnů vyjde i bazénový profil. 😉

BP #1: Seznámení s projektem

{jcomments on}Seznam jednotlivých článků:

BP #1: Seznámení s projektem

BP #2: Rozplánování projektu

BP #3: První odlévání

_________

Jelikož do léta zbývá ještě několik měsíců a u nás roste touha rekonstruovat Finga spot, rozhodl jsem se, že se pokusím o výrobu betonového parku v domácích podmínkách. Po těch deseti letech ježdění na fingerboardu jsem už měl postavené různé parky z různých překážek na různých podstavcích a stolech. Nikdy mě však nenapadlo zkusit betonový povrch a to již pět let pravidelně betonujeme s Petrem Ptáčkem na spotě. A protože ve zkouškovém období má člověk dost času přemýšlet, zrodila se i tato myšlenka.

Problém je, že většinou píšu o věcech, které jsou již hotové. Tento projekt mám však zatím jen v hlavě. Může se tedy stát, že v průběhu budu přehodnocovat doporučené postupy a podobně. Nicméně, na konci tohoto seriálu bych Vám chtěl předložit fotky konečného parku. V každém díle bych rád popsal, jak postupovat a celý seriál by dohromady tvořil podrobný návod, podobně jako jsem v roce 2012 psal o tom, jak si postavit vlastní spot.

Chtěl bych upozornit na to, že celá výroba bude probíhat ve sklepě panelového domu, kde je prostor asi 200 x 150 cm. Takže docela výzva a dobrá zpráva pro ty, kteří si myslí, že je podobná věc u nich doma nerealizovatelná. Výsledný park by měl dosahovat rozměrů 246 x 70 cm. Možná si říkáte, že to nekoliduje s rozměry sklepa, ale tento problém Vám také osvětlím v dalších dílech. Díly nebudou pravidelné a zejména ze začátku jich nečekejte příliš. Mám ještě před sebou nějaké zkoušky, takže se soustředím na školu.

Sklep, ve kterém chci postavit dva a půl metru dlouhý betonový park

První články budou spíše teoretické. Pokusím se popsat věci, které před samotnou stavbou řeším. Příprava je velmi důležitá a je zapotřebí ji nepodceňovat. I když jsem napsal, že mám tento projekt pouze v hlavě, průběžně si dělám poznámky, kreslím parky a dokonce jsem zkoušel v rámci příprav odlévat kus betonu.

Několik náčrtků v rámci příprav

Abych Vás naladil, přikládám model parku, který sem si nedávno vytvořil. V žádném případě to není konečný návrh. Používám ho, abych si udělal představu nad rozložením překážek, jejich rozměry vůči sobě a tak dále. Budu se na Vás těšit v dalším díle!

Costa Rica fingerboarding

{jcomments on}Po dlouhé době si v naší nepravidelné rubrice Letem světem zaletíme do Střední Ameriky, do Costa Ricy a mrknem jak se jim tam jezdí.

Dostalo se k nám pěkný video od Fabiana Gutierrez Fuentese, který dal dohromady svůj welcome klip pro místní distribuci, které je bohužel jediným zdrojem FB vybavení v této lokalitě… fingerboarding tam teprve zažívá rozkvět, ale o to více to tam kluky baví.

Jay Linehan

{jcomments on} Jay, člověk, který je u nás na magu snad každý měsíc, tudíž netřeba představovat jeho mega styl, opět natočil prima videjko ve FlatFace Storu. Neskutečně těžký lajny s tak pohodovým stylem, že to vypadá jak kdyby nic nenatočí nikdo jinej než Jay. To si prostě musíte dát!

Z československých luhů a hájů #27

{jcomments on}Během vánočního času se mi v odběrech pravidelně nastřádá hodně pěkných videí. O to víc jsem rád, že to letos byla videa i z české a slovenské scény. Jelikož je toho opravdu hodně, nebudu to zdržovat a pustím se hned do kritiky. 🙂

S největší peckou přišel na konci roku Juro Danko. K tomuhle vlastně ani nemám slov, protože takový pocit na Vás jeho video zanechá. Neskutečný.

„Let’s get together and feel all right.“ Takhle pohodová je zřejmě filozofie Martina a Toma Kohoutkových, kteří si při sněžení krátili chvíli fingerboardingem a vzniklo z toho super video.

Teď se vrátíme skoro o měsíc zpět, protože bych se cítil špatně, pokud bych nepřidal i pár triků od legendárního stylaře Michala Kolůcha, který se přihlásil po roce s videem a slibem, že můžeme očekávat více. A já čekám. 🙂

Mezi nejžhavější kousky patří novej shit z Frýdku-Místku. Po delší době se z něj přihlásili Vojta Freitag, Lukáš Staš a Dejan Petrović. ‚Just them and you, motherfuckers. Just them and you.‘

Stejně starý je i video Alexe Adame, který opět práská technický sérky. Při sledování jsem si zavzpomínal na ty časy, kdy jsme neměli žádný starosti a při poslechu oblíbený muziky jsme jezdili několik hodin denně. Závist. 🙂

No a nakonec Márty Kravka, kterého sem doteď neodebíral, ale začnu, jelikož tenhle týpek má slušně našlápnuto. Jen tak dál.

Millmack fingerboards – rozhovor

{jcomments on}Millmack je nový výrobce desek a prodejce fingerboardového příslušenství, který je na českém trhu od roku 2014. Jelikož nás zajímá, jak se mu daří, rozhodli jsme se udělat s jeho zakladatelem panem Mackem rozhovor.

Zdravím. Na úvod nám prosím přibližte Vaší firmu Millmack.

Ahoj, firma ,,Millmack“ je na trhu už dlouho, ale v oblasti grafiky a navrhování designu, potažmo práce s 3D grafikou. Protože máme rádi skateboarding, ve kterém se pohybujeme více jak 20 let a bohužel už jsme na ježdění na skateboardech staří (ikdyž se ještě projedeme), chtěli jsme tak nějak zůstat v oboru. Skateshopů a podobných věcí je na trhu mraky a fingerboarding nás hned zaujal.

Zhodnoťte prosím nějak uplynulý rok.

U nás to byly hlavně investice. Fingerboarding v Čechách je bohužel umírající. Je tu jen pár dobrých jezdců a celkově malá komunita fingerboardistů. Doufáme, že to půjde k lepšímu. On si tady každý myslí, že si udělá prkno doma, protože se mu zdají drahá. Ale musíme si uvědomit, že to fingerboardingu nijak nepomůže. Například my tento rok ,,Millmack fingerboards“ dotujeme z našich ostatních aktivit. Rozhodně se na tom nedá zbohatnout. A věřte, že nejsme jediní. Bohužel když někdo přijde za rodičema a řekne, že chce fingerboard v celkové hodnotě přesahující 2000Kč tak se mu asi vysmějí. My se snažíme držet ceny na nízké úrovni.

Jakým způsobem přicházíte na nové designy prken?

Designy našich prken si navrhujeme jak jsem předeslal v našem grafickém studiu, které nás a Millmack fingerboards živí. Snažíme se, aby byly vždy nějak zajímavé. Neustále nám pomáhají naši kamarádi ze světa skateboardingu a snowboardingu, kteří nás inspirují. Každý kdo Millmack zná asi ví, kolik už máme designů na našem webu. A stále přicházíme s dalším a dalším designem.

Kolik momentálně Vaše firma sponzoruje jezdců?

Pro millmack jezdí Filip Žákovský, který je asi na naší scéně hodně známý. Pak je u nás Radim Brunovský. Tento kluk je vidět i na skateboardingové scéně, ze které pořizuje reporty. Z toho máme radost, protože každá pomoc skate-finger-snow scéně se u nás vítá.

Plánujete nějaké rozšíření produktů?

Millmack fingerboards jsou asi jediní, nebo jedni z mála, kdo má desky ze 7 dýh. Ostatní mají 5ti dýhová prkna. Pozor, ale to neznamená, že máme nějaké ,,buřty“ desky Millmack jsou stejně silné jako desky konkurenční. My máme speciální dýhy, které jsou daleko tenčí. Někdo si řekne, proč také nevyrábíme 5ti dýhové. Skrátka proto, protože je u nás kupují i skateboardisté ,,puntičkáři“ a ti chtějí stejný počet vrstev jako u klasických skejtů. My se tím aspoň odlišujeme od konkurence. Konkurence nabízí desky s různě barevnýma dýhama. To my zatím nechceme. Je to čistě pravý kanadský javor, ale prostřední dýha je dokonce z pravého mahagonu. Tím získává deska exkluzivní nádech. Často slýcháváme dotazy znění: Jaké desky jsou nejlepší? A pak tam jsou odpovědi : Ta nebo ta má lepší pop-len atd. My máme v Millmack desky i od konkurenčních firem a rozdíly jsou takové, že na všech se dá jezdit na profi úrovni. Je to jen o zvyku. Nemyslím tím samozřejmě plastové fingery a nějaké levné šroty.

Chystáte v roce 2015 nějaké změny?

Příští rok by jsme rádi expandovali na zahraniční trh. Každý ví asi proč. Prostě těch pár skvělých nadšenců v Čechách je málo. Už brzo uvedeme na trh jednu překážku. Bude to mramorovej box. Bude za pohodovou cenu, protože v Millmack chceme aby se začalo více jezdit na fingerech. Co se týká sponzoringu. Rádi by jsme sehnali ještě na příští rok někoho do teamu. Ale opravdu někoho zapáleného.

Kdo od Vás z teamu navrhuje designy prken?

Designy, jak jsem řekl navrhuje naše grafické studio Millmack. Nejvíce asi přímo já.

A nakonec něco pro čtenáře.

Chtěl bych poděkovat té male skupině lidí v Čechách, která to momentálně drží. Nejde jen o to, aby kupovali desky Millmack, ale o celkovou podporu fingerbardingu. Všem přejeme krásný nový rok, a kdo si koupí naši desku, tak ať se na ní pěkně vyřádí..

Finga spot 2014 – report + video!

{jcomments on}V první řadě se chci omluvit za svoji neaktivitu na magu kolem Vánoc, ale snad mi prominete, když Vám řeknu, že jsem mimo jiné stříhal video letošního spotu. V následujícím článku Vám chci popsat letošní rekonstrukci, protože se v několika ohledech liší od původních návodů z roku 2012. Pokud jste jedni z těch, kteří nemají rádi text, tak si rovnou sjeďte nakonec článku, kde najdete sedminutové video. Vy ostatní čtěte dále.

Jak jistě víte již z fotek, 1/3 parku je původní verze z roku 2012. Tedy ta pravá strana s travnatým (mech to již nepřežil) gapem, vlnkou a radiusem dole + schody se zídkou, boxem a velkým účkem nahoře. Na tu jsme letos nemuseli ani sáhnout, protože nás překvapivě stále baví. Příští rok máme naplánovanou přestavbu právě této jedné třetiny, přičemž zbytek zůstane z letošní rekonstrukce. Ta byla v mnoha ohledech výjimečná – hlavně co se týče času na ní strávené. Pokud nepočítáme povrchové úpravy (broušení, lakování a malování), podařilo se nám předělat dvě třetiny spotu za neuvěřitelné tři dny. Dříve jsme se s podobnou plochou pachtili třebas i dní deset.

Oproti ostatním rokům jsme to neměli úplně promyšlené a trochu jsme improvizovali. Neměli jsme například v plánu ani rozšíření na více než čtyři metry. Ale nakonec jsme za to rádi, protože jsme mohli do parku vložit překážky, o které jsme se přeli. Ale vraťme se zpátky na začátek. Odstartovali jsme to v pátek, kdy jsme započali demolici. Při ní jsme se snažili nerozbíjet vše na malé kousky, protože velké kusy se dají snáze využít při rekonstrukci. Ostatně rozbít na menší je můžete vždy. Při rozbíjení bazénu jsem si všiml, že je postavený až příliš poctivě a pro jeho odstranění bude nutné zničit i kus boční stěny parku. V té chvíli mě napadlo, že by spot šlo ještě rozšířit o pár centimetrů a tím nacpat do nového parku další překážky. Na této fotce můžete vidět, jak vypadají vnitřnosti spotu. 🙂

Při stavění zdi jsme použili klasický portlandský směsný cement (32,5) s vodou jako v předchozích letech. Jelikož nám chyběly nějaké větší kameny, posloužili nám dobře double sety z prvního spotu (na videu to můžete vidět v 1:21). Po postavení zdi jsme postupně začli od středu připravovat hrubý tvar překážek a na levé straně podklad pro rovné plochy. Tyto postupy se nijak od zmíněného návodu neliší, takže místo jejich popisu použiju fotky.

Teď nastává velká změna. Letošní rok už jsme byli unaveni z neustálého praskání betonu po zimě a zároveň jsme chtěli trochu experimentovat a tak jsme zvolili pro finální povrch nový materiál – lepící stěrku. Tento „lepidlo-cement“ se používá například při zateplování, tedy odolává zimě. Konkrétně jsme stavěli s pomocí Basf Prince Color Z 301 DUO (červený pytel) a musím uznat, že to byla trefa do černého. Lepidlová složka totiž kromě tvrdosti zaručuje i nějakou minimální pružnost, což o samotném cementu říct nemůžeme. Při schnutí nebylo potřeba neustále polévat vodou a i po několika měsících jsme na spotě nenalezli ani malé trhliny. Samozřejmě jsme někde cenově jinde. Pytel vás vyjde asi na trojnásobek ceny pytle cementu – nějakých 200 korun. Proto jsme ho používali pouze jako finální (asi 1 cm) vrstvu, na kterou nám stačil pouze jeden pytel. Materiál není tak jemný jako cement, ale při ježdění to nepoznáte. Má ale jednu nevýhodu – špatně se s ním pracuje. Při roztírání se táhle jako sopel a při malých úpravách si můžete zničit krásnou hranu. Pokud ale tyhle neduhy přetrpíte, výsledek stojí za to. Na další fotce můžete vidět postupné potahování stěrkou od středu.

Materiál poté dlouhou dobu tuhne a teprve až po několika hodinách jsme byli schopni vyhladit hrany do dokonalé ostrosti. S těmi jsme si museli dát opravdu záležet, jelikož další nevýhoda stěrky je, že se špatně brousí. Tím, že není hladká jako cement se při broušení uvolňují malinká zrníčka a povrch hrubne. Není to tak výrazné a po zalakování to snad ani není znát, ale hrany bych rozhodně přebrušovat nedoporučoval.

Po vyschnutí stěrky a následném lehkém broušení jsme se kochali těmito obrázky:

Teď přichází další velká změna – malování. Před samotným zkoušením na spotě jsem testoval, jak se různé druhy barev chovají při přelakování lakem, který používáme na spot (LAKSIL – silikon-akrylátový lak). Zkoušel jsem drcené vodovky s lakem, tempery s lakem, akrylové barvy a podobné syntetické barvy. S podivem nejlepší vlastnosti měly tempery smíchané s menším množstvím zmíněného laku. Práce s tímto roztokem je vzhledem k jeho viskozitě obtížná, ale lepší řešení jsem nenašel. Pokud už se do něčeho podobného pustíte, snažte se používat jeden druh barvy, protože při přidání laku do smíchaných barev, má lak tendenci vytahovat jednotlivé barvy. Také se snažte pracovat rychle, protože lak schne neuvěřitelně rychle. Po zaschnutí je ale možné obrázek opatrně přelakovat, aniž by se rozpíjel.

Doufám, že Vám tyto postřehy pomohou, pokud se někdy rozhodnete něco podobného realizovat. Věřte, že vynaložené úsilí se rozhodně vrátí. Sám sem letos na spotě strávil nespočet hodin a už se nemůžu dočkat do jara, než zase odděláme plachtu a opět to roztočíme.

Teď tedy slíbené video, které zahrnuje v podstatě celý rok na spotě od ledna až do prosince. Užijte si ho a dejte nám vědět, jak se Vám líbí!

Nic Herzog

{jcomments on}Možná jenom pamětníci pamatují tuto německou legendu, mající pro mnohé nejlepší styl vůbec. Nic Herzog se nějakým způsobem ocitl u J. Mendéze, který využil šance a dal světu opět vědět o Nickovi. Takže, pojďme si připomenout tento nezapomenutelný styl!

Pro ukázku video ze Nickovy zlaté éry, kdy byl oblíbeným jezdcem 80% fingerařů.

Šťastnej a úspěšnej novej rok!

{jcomments on}V celé té záplavě novoročních videí pro Vás vybereme pouze jedno, prostě to nejlepší! Německý rider Marcus Weiß dal dohromady neskutečnou montage na krásných 15 minut posezení, kde uvidíte i slovenské ridery Juraje Danko a Martina Hluchého, kteří potvrzují, že československá scéna patří mezi top na světe, tak si toho važme.

A do nového roku Vám přejeme hodně osobních a miniskejtových uspěchů a ať je tento rok o něco lepší než byl ten loňský.