Finga spot 2014 – report + video!

{jcomments on}V první řadě se chci omluvit za svoji neaktivitu na magu kolem Vánoc, ale snad mi prominete, když Vám řeknu, že jsem mimo jiné stříhal video letošního spotu. V následujícím článku Vám chci popsat letošní rekonstrukci, protože se v několika ohledech liší od původních návodů z roku 2012. Pokud jste jedni z těch, kteří nemají rádi text, tak si rovnou sjeďte nakonec článku, kde najdete sedminutové video. Vy ostatní čtěte dále.

Jak jistě víte již z fotek, 1/3 parku je původní verze z roku 2012. Tedy ta pravá strana s travnatým (mech to již nepřežil) gapem, vlnkou a radiusem dole + schody se zídkou, boxem a velkým účkem nahoře. Na tu jsme letos nemuseli ani sáhnout, protože nás překvapivě stále baví. Příští rok máme naplánovanou přestavbu právě této jedné třetiny, přičemž zbytek zůstane z letošní rekonstrukce. Ta byla v mnoha ohledech výjimečná – hlavně co se týče času na ní strávené. Pokud nepočítáme povrchové úpravy (broušení, lakování a malování), podařilo se nám předělat dvě třetiny spotu za neuvěřitelné tři dny. Dříve jsme se s podobnou plochou pachtili třebas i dní deset.

Oproti ostatním rokům jsme to neměli úplně promyšlené a trochu jsme improvizovali. Neměli jsme například v plánu ani rozšíření na více než čtyři metry. Ale nakonec jsme za to rádi, protože jsme mohli do parku vložit překážky, o které jsme se přeli. Ale vraťme se zpátky na začátek. Odstartovali jsme to v pátek, kdy jsme započali demolici. Při ní jsme se snažili nerozbíjet vše na malé kousky, protože velké kusy se dají snáze využít při rekonstrukci. Ostatně rozbít na menší je můžete vždy. Při rozbíjení bazénu jsem si všiml, že je postavený až příliš poctivě a pro jeho odstranění bude nutné zničit i kus boční stěny parku. V té chvíli mě napadlo, že by spot šlo ještě rozšířit o pár centimetrů a tím nacpat do nového parku další překážky. Na této fotce můžete vidět, jak vypadají vnitřnosti spotu. 🙂

Při stavění zdi jsme použili klasický portlandský směsný cement (32,5) s vodou jako v předchozích letech. Jelikož nám chyběly nějaké větší kameny, posloužili nám dobře double sety z prvního spotu (na videu to můžete vidět v 1:21). Po postavení zdi jsme postupně začli od středu připravovat hrubý tvar překážek a na levé straně podklad pro rovné plochy. Tyto postupy se nijak od zmíněného návodu neliší, takže místo jejich popisu použiju fotky.

Teď nastává velká změna. Letošní rok už jsme byli unaveni z neustálého praskání betonu po zimě a zároveň jsme chtěli trochu experimentovat a tak jsme zvolili pro finální povrch nový materiál – lepící stěrku. Tento „lepidlo-cement“ se používá například při zateplování, tedy odolává zimě. Konkrétně jsme stavěli s pomocí Basf Prince Color Z 301 DUO (červený pytel) a musím uznat, že to byla trefa do černého. Lepidlová složka totiž kromě tvrdosti zaručuje i nějakou minimální pružnost, což o samotném cementu říct nemůžeme. Při schnutí nebylo potřeba neustále polévat vodou a i po několika měsících jsme na spotě nenalezli ani malé trhliny. Samozřejmě jsme někde cenově jinde. Pytel vás vyjde asi na trojnásobek ceny pytle cementu – nějakých 200 korun. Proto jsme ho používali pouze jako finální (asi 1 cm) vrstvu, na kterou nám stačil pouze jeden pytel. Materiál není tak jemný jako cement, ale při ježdění to nepoznáte. Má ale jednu nevýhodu – špatně se s ním pracuje. Při roztírání se táhle jako sopel a při malých úpravách si můžete zničit krásnou hranu. Pokud ale tyhle neduhy přetrpíte, výsledek stojí za to. Na další fotce můžete vidět postupné potahování stěrkou od středu.

Materiál poté dlouhou dobu tuhne a teprve až po několika hodinách jsme byli schopni vyhladit hrany do dokonalé ostrosti. S těmi jsme si museli dát opravdu záležet, jelikož další nevýhoda stěrky je, že se špatně brousí. Tím, že není hladká jako cement se při broušení uvolňují malinká zrníčka a povrch hrubne. Není to tak výrazné a po zalakování to snad ani není znát, ale hrany bych rozhodně přebrušovat nedoporučoval.

Po vyschnutí stěrky a následném lehkém broušení jsme se kochali těmito obrázky:

Teď přichází další velká změna – malování. Před samotným zkoušením na spotě jsem testoval, jak se různé druhy barev chovají při přelakování lakem, který používáme na spot (LAKSIL – silikon-akrylátový lak). Zkoušel jsem drcené vodovky s lakem, tempery s lakem, akrylové barvy a podobné syntetické barvy. S podivem nejlepší vlastnosti měly tempery smíchané s menším množstvím zmíněného laku. Práce s tímto roztokem je vzhledem k jeho viskozitě obtížná, ale lepší řešení jsem nenašel. Pokud už se do něčeho podobného pustíte, snažte se používat jeden druh barvy, protože při přidání laku do smíchaných barev, má lak tendenci vytahovat jednotlivé barvy. Také se snažte pracovat rychle, protože lak schne neuvěřitelně rychle. Po zaschnutí je ale možné obrázek opatrně přelakovat, aniž by se rozpíjel.

Doufám, že Vám tyto postřehy pomohou, pokud se někdy rozhodnete něco podobného realizovat. Věřte, že vynaložené úsilí se rozhodně vrátí. Sám sem letos na spotě strávil nespočet hodin a už se nemůžu dočkat do jara, než zase odděláme plachtu a opět to roztočíme.

Teď tedy slíbené video, které zahrnuje v podstatě celý rok na spotě od ledna až do prosince. Užijte si ho a dejte nám vědět, jak se Vám líbí!

Spot update

{jcomments on}Dále finišujeme a máme pro Vás opravdovou lahůdku a to grafiku bowlu, inspirovanou australským skate bowlem. Děkujeme za pomoc naší kamarádce Báře! 🙂 Co Vy na to? Přikládám dvě fotky – před a po lakování.

Pomalu finišujeme…

{jcomments on}.. Finga spot 2014. Nalakováno máme. Zbývá nám dokreslit pár obrázků a pokud to počasí dovolí tak snad i ještě něco natočit. Malá ochutnávka:

Rekonstrukce Finga spotu 2014

{jcomments on}Pokud sledujete facebook Finga fingerboards, tak jste si určitě všimli co se děje u nás v Novém Městě na Moravě. Po loňské lehké úpravě spotu z roku 2012 jsme se letos rozhodli pro výraznější proměnu. Spot dostal asi 40 cm rozšíření a z 2/3 je kompletně nový. Celé nám to trvalo 27 hodin čistého času s tím, že ještě musíme pořešit povrchové úpravy. Celou rekonstrukci shrnu velkým článkem s fotkami až bude nalakovaný (snad příští týden). A abych Vám vykompenzoval poslední chudý měsíc na novinky, přikládám spoustu zajímavých fotek, které zatím uvidíte exkluzivně jen na magu.

Rozšiřování spotu

Hotová zeď

Hrubý tvar I

Hrubý tvar II

Vyhlazený a vybroušený park

Detail na bazén

Boxy s gapem a mini

Příprava na malování (funbox spojený vlnkou se sopkou)

Finga fingerboards outdoor spot 2012

{jcomments on}Hezký konec světa přejeme Všem příznivcům Fingerboard magazínu. Dnes pro Vás máme opravdu lahůdku – jedno z nejočekávanějších videí letošního roku a to Finga fingerboards outdoor spot 2012. O něm a o celé jeho stavbě jsme informovali v rubrice Finga spot 2012 a najdete tam kompletní čtyřdílný návod od píky až k hotovému dílu. Teď se pohodlně usaďte a vychutnejte si video. A třeba se vyjádřete v komentářích jak se líbí.

Finga fingerboards outdoor spot – 4. část – Finále

{jcomments on}Zdravíme všechny příznivce fingerboardingu a hlavně fanoušky našeho outdoor spotu v Novém Městě na Moravě. Jak už jste zvyklí, od roku 2010, kdy byla uskutečněna naše myšlenka stavby betonového spotu se každoročně jeho podoba mění – ať už je to díky zničení počasím nebo jednoduše, že nás jeho podoba omrzí. Už je tradice, že předešlý spot zničíme a postavíme nový. V naší tradici pokračujeme i letos. Již teď Vám mohu prozradit, že Finga fingerboards outdoor spot 2012 je hotov, ale jeho podobu si ještě pár dní necháme pro sebe a zveřejníme jí společně s posledním dílem tohoto seriálu, ve kterém Vám chceme přiblížit, jak takový spot vzniká. Dozvíte se nějaký rady a tipy, pokud by jste si chtěli postavit svůj vlastní originální spot.

Seriál Finga fingerboards outdoor spot 2012:

1. část – Trochu historie

2. část – Jak začít (koncept, výběr místa, potřebné věci,..)?

3. část – Postup stavby

4. část – Finále

A je to tady! Poslední díl našeho seriálu, který Vás tento týden obeznamoval se stavbou outdoorového spotu. Teď už toho není tolik co říct, ale přece jenom se najde ještě několik rad na závěr. Pokud chcete dosáhnout ještě hladšího povrchu, můžete spot přelakovat. Existují speciální laky (nepříliš drahé), které jsou vhodné například pro lakování betonových soch a ty jsme zvolili i my. Lak schne během deseti minut, ale my ho nechali přes noc a druhý den už se na spotu dalo jezdit. Pro zkrášlení můžete také spot různě pokreslit podle libosti. Pokud Vy nebo Vaši kamarádi umíte kreslit, neváhejte se vyřádit. Jen potom barvu zase zpětně zalakujte příslušným lakem. To je asi vše, co bych chtěl ke stavbě říci. Doufám, že se Vám seriál líbil a pokud se budete pouštět do takového projektu, tak Vám přejeme hodně zdaru. Ten pocit, že jste vytvořili něco sami Vám už nikdo nevezme. Nebudu Vás dlouho napínat, zde jsou fotky. Večer je najdete všechny na facebooku Finga fingerboards. Pro zvětšení je stačí otevřít v novém panelu či okně. 

 

Finga fingerboards outdoor spot – 3. část – Postup stavby

{jcomments on}Zdravíme všechny příznivce fingerboardingu a hlavně fanoušky našeho outdoor spotu v Novém Městě na Moravě. Jak už jste zvyklí, od roku 2010, kdy byla uskutečněna naše myšlenka stavby betonového spotu se každoročně jeho podoba mění – ať už je to díky zničení počasím nebo jednoduše, že nás jeho podoba omrzí. Už je tradice, že předešlý spot zničíme a postavíme nový. V naší tradici pokračujeme i letos. Již teď Vám mohu prozradit, že Finga fingerboards outdoor spot 2012 je hotov, ale jeho podobu si ještě pár dní necháme pro sebe a zveřejníme jí společně s posledním dílem tohoto seriálu, ve kterém Vám chceme přiblížit, jak takový spot vzniká. Dozvíte se nějaký rady a tipy, pokud by jste si chtěli postavit svůj vlastní originální spot.

Seriál Finga fingerboards outdoor spot 2012:

1. část – Trochu historie

2. část – Jak začít (koncept, výběr místa, potřebné věci,..)?

3. část – Postup stavby

4. část – Finále

Přejeme Vám krásné nedělní ráno. Dnešní den završíme náš seriál 3. i 4. dílem. Teď se dočtete o tom, jak při stavbě postupovat a ve večerním díle odhalíme podobu letošního spotu. Jelikož už víme, co všechno budeme ke stavbě potřebovat, volně navážeme na předchozí díl a řekneme si jaké úsilí budeme muset vyvinout. Nejdříve tedy základ – ať už stavíte z kamenů, cihel či tvárnic. Připomínám, že ten kopeme hluboký minimálně dvacet centimetrů. Rozhodně si dejte pozor, aby se zeď například pod náporem hlíny neprobořila nebo nesvalila, takže je dobré skládat kameny i do hlíny – jako byste stavěli zeď s obečejných cihel a občas jednu položili kolmo, aby se „přichytla ke stěně za ní“ místo toho aby byla podélně s ostatními. Pro náš spot jsme použili Portlandský směsný cement, který jsme míchali pouze s vodou (velká spotřeba, ale hladší povrch) v poměru 5:2 (5 dílů cementu a 2 díly vody). Samozřejmě záleží na cementu, takže si poměr upravte podle sebe. Na zeď se bude hodit rozhodně hustější než na samotný park.

Hotový beton neustále poléváme jinak hrozí prasknutí. Proti prasknutí se dá ubránit různými způsoby přes různé dráty, které zapícháte do čerstvého betonu (tím vznikne železobeton), existují i speciální nátěry mezi vrstvami betonu, ale v našich podmínkách jsme pouze polévali. Praskliny se dostaví stejně časem a nic s tím neuděláte. Pokud máte známého stavaře, tak to s ním proberte. Jinak neustále kropit vodou. Beton neustále pracuje ještě přibližně měsíc po stavbě. My bohužel takovou dobu nikdy nevydržíme a hned po ztvrdnutí beton lakujeme a tak se nám v něm vytvoří praskliny. Ty zezačátku nevadí, ale projeví se až po zimě, kdy do nich nateče voda, která následně zmrzne a při tání beton roztrhá. Můžeme použít speciální nátěry, ovšem tím zvýšíme finanční náročnost celé stavby.

Praskliny, do kterých natekla voda, která po zimě při tání roztrhala beton.

Pokud jste se dostali do fáze, kdy máte zeď hotovou, znamená to polovinu úspěchu. Pro ty z Vás, kteří už začínáte stavět na hotovém podkladu (hotová zídka oddělující dvě úrovně země apod.) je to veliká výhoda, protože si tím ušetříte několik dní tvrdé práce. Začněme tedy stavěním vrchní části – pro nás té nejdůležitější. Vždy mějte po ruce plánek s rozměry. Nejdůležitější je mít všude tvrdý kamenitý základ. Nikdy nestavějte na hlíně. Hlína má tendenci se neustále usazovat a pokud na ní nanesete vrstvu betonu, po ztvrdnutí se může stát, že si půda pod ní sedne a vznikne Vám duté místo, které se může snadno probořit. Vždy pod beton pokládejte kameny, které vtlačte do předem udusané hlíny. Ještě ideálnější je hlínu polít vodou, aby si ještě více sedla. Opět je výhoda pro ty z Vás, kteří už na tvrdém podloží začínají. Pokračujte tím, že vyvýšená místa vyplníte kameny. Například pokud děláte rádius, ideální je začít nějakým kvádrem (cihlou), ke které přidáte do tvaru rádiusu malé kamínky a následně to zaplácáte betonem.

Bazén je postupně vykládán kameny, které zpěvní podloží.

Nejideálnější je, když například jeden den nanesete hrubý základ všem překážkám a druhý den ho přetřete druhou vrstvou, kterou perfektně vyhladíte. Dejte si ale pozor na to, aby byla vrstva, na kterou nanašíte cement opravdu drsná, aby se cement přžichytil. Tloušťku vrstev volte podle rozumu. 2 centimetry jsou úplně ideální. Nezoufejte pokud se Vám něco nebude líbit. Vždy se dá všechno odseknout a opravit, čí přidat další vrstvu, která předchozí nezdary opraví.

Po základu příjde první vrstva, která se zdrsní pro dobré přichycení finální vrstvy.

Zvláště na rádiusy a bedny nepoužívejte řídký beton. Ten má tendenci stíkat a dlouhý čas poté strávíte jeho neustálým upravováním než zatvrdne. Nedbejte na příliš přesné hrany. Po finálním zalakování je pojízdné lecos. Hrany můžete klidně dělat neupravené, ale s více materiálem, který až „přetíká“ jako například sněhové jazyky na střechách. Po zatvrdnutí se dá lehce seškrabat ostrým předmětem a dostaneme požadovanou hranu. Výborná pomůcka při roztírání je kousek linolea, které se až tolik nemaže jako nepříklad špachtle. Pokud ano, stačí ji navlhčit. Také nedbejte na příliš rovný povrch, avšak je to veliká výhoda, že potom nemusíte tolik brousit – alespoň pokud chcete dosáhnou hladkosti podobnou té naší. Po zatvrdnutí betonu (asi 10 hodin), ale né úplném, kdy je beton v konzistenci letu, se dá lehce seškrabovat. Sežeňte kousek plechu s rozvnou hranou a postupným škrabáním vytvoříte nádherně přesné plochy.

I když tato zídka s vysazeným railem vypadala příšerně při stavění, postupným oškrabáním a obroušením zkrásněla.

Je tu ale několik věcí na které byste si měli dát pozor při stavění. Pokud nebudete mít spot zastřešen, myslete na to, že často prší a voda je táhnuta gravitací k nižším místům. Pokud tedy máte vodováhu, dbejte na to, abyste neměli na spotě nějaké prohlubně a šikmé plochy, kde by se usazovala voda. Jinak můžete počítat s neustálým odstraňováním vody. Například důležitý je i odtok bazénů. Ten bohužel letos nemáme a tak se stává že po prudším dešti se nám naplní celý a věřte že je to asi 60 litrů vody, které musíme pomocí nádob „odčerpat“.

Bazén při relativně malém zaplavení vodou.

Nezapomeňte také na finální přebroušení před lakováním. Povrch je po oškrabání plechem hladký, ale plech je schopen opravit pouze rovinné plochy a proto budete potřebovat brusnou síťku. Je to úplně finální operace, takže si na ní dejte záležet. Letos jsme broušení věnovali celý den a orpavdu se to vyplatilo. Brusná síťka je jako smirek, ale je děrovaný, takže vám jím betonový prach lehce projde a neucpe se. Také důležitá věc při proušení! Používejte ochrané pomůcky – rukavice, respirátor popřípadě i brýle. Vybroušený beton je v podstatě cement a ten je při vdechování nebezpečný. Pokud nemáte respirátor, použijte například kapesník, který připevníte dvěma gumičkami k ústům.

I takhle se dá postavit bedna ke schodům.

Tohle by snad zatím stačilo k objasnění největších mystérií. Úplně ty poslední věci zmíním v posledním čtvrtém díle tohoto seriálu, kde se také konečně dočkáte na celý spot. k článku jsem přiložil několik fotek, které by Vám mohli při stavbě pomoci. Kontakt na nás tu je a komentáře fungují, takže se neváhejte ozvat.

Brusná síťka na finální broušení.

Finga fingerboards outdoor spot – 2. část – Jak začít (koncept, výběr místa, potřebné věci,..)?

{jcomments on}Zdravíme všechny příznivce fingerboardingu a hlavně fanoušky našeho outdoor spotu v Novém Městě na Moravě. Jak už jste zvyklí, od roku 2010, kdy byla uskutečněna naše myšlenka stavby betonového spotu se každoročně jeho podoba mění – ať už je to díky zničení počasím nebo jednoduše, že nás jeho podoba omrzí. Už je tradice, že předešlý spot zničíme a postavíme nový. V naší tradici pokračujeme i letos. Již teď Vám mohu prozradit, že Finga fingerboards outdoor spot 2012 je hotov, ale jeho podobu si ještě pár dní necháme pro sebe a zveřejníme jí společně s posledním dílem tohoto seriálu, ve kterém Vám chceme přiblížit, jak takový spot vzniká. Dozvíte se nějaký rady a tipy, pokud by jste si chtěli postavit svůj vlastní originální spot.

Seriál Finga fingerboards outdoor spot 2012:

1. část – Trochu historie

2. část – Jak začít (koncept, výběr místa, potřebné věci,..)?

3. část – Postup stavby

4. část – Finále

Dnešní druhý díl bychom chtěli věnovat nezbytným věcem před začátkem stavění. Něco málo jste se dozvěděli již v prvním díle, ale tentokrát půjdeme více do hloubky. Zřejmě tím nejdůležitějším faktorem je výběr místa. Tedy respektive vůbec nějaké místo sehnat. Úplně nejlepší volba je například někde v koutě na zahradě kterou vlastníte Vy, nebo Vaši rodiče. Samozřejmě je lepší se zeptat někoho zkušeného na problém se stavebním povolením. Pokud tedy již máte vybrané místo, vemte v potaz rady z první části – nejlepší volba je nejspíše postavit zeď k mezi. Pokud byste se rozhodli jinak, doporučil bych Vám nakoupit nějaké levné tvárnice (od 50 korun za kus), jenže to je zaprvé finančně náročné a taky musíte myslet na dopravu tvárnic na místo. Nejlepší je místo, kde máte všechno pohromadě. Tedy kameny, vodu i nějakou hlínu či písek.

Jakmile máte první problém za sebou, je dobré si ještě před stavbou promyslet, co na něm vlastně bude za překážky. V lepším případě použít nějaké modelovací software či 3D online aplikaci Google SketchUp, v horším stačí pouze tužka a papír. Nemusíte vykreslovat přesné tvary překážek, stačí pouze rozměry. Nejlépe si vzít do ruky metr a představit si například, jestli bude mezi dvěma překážkami dost místa. S tímto problémem jsme se potýkali letos také, a proto jsme museli spot rozšířit o cca 30 cm – celková délka tedy činí nějaké 3 metry a 40 centimetrů.

Plánek našeho spotu v měřítku 1:10.

Nejlepší je také mít po ruce nějaké pomůcky. Pravda že stačí nějaká špachtle a kýbl, ale jsou i přístroje či nástroje, které Vám mohou výrazně ušetřit práci. Například pro míchání betonu jsme letos využili AKU vrtačku (tu vlastní většina domácností), na kterou jsme připevnili šlehací metlu určenou pro lepivé materiály, která se dá ale použít i na beton. http://www.dopo.cz/products/4808/full/4808_1.jpg Potom tedy nějakou tu špachtli (stačí malá), kýbl, kladivo a majzlík (pokud se něco nepovede) a nějaké hladítko na finální povrch. Výborný služebník je také „spárovačka“. nevím přesný název pro tento nástroj, ale my ho tak nazvali kvůli jeho používání pro betonování spár kamenů. http://obchod.ekroline.cz/shops/7405/images-goods/oboustrana-sparovačka.jpg V neposlední řadě také přístup k vodě, kameny a hlavně cement. Ten jsme zvolili Portlandský směsný – balení 25 kg a cena 60 korun/pytel. Seženete snad v každém stavebnictví a kdyžtak Vám poradí jiný. Zejména pokud začínáte zídkou, spotřebujete hodně pytlů. Jenom úprava letošního spotu (vrchní části) nás vyšla asi na 8 pytlů cementu. Nezapomeňte, že zeď potřebuje mít základ. Minimálně dvacet centimetrů! To mě přivádí k dalším potřebným věcem, kterými jsou lopata a krompáč (krumpáč, jste-li z Prahy ;)) a rukavice. Pozor na cement – je dráždivý. Pokud budete pracovat bez rukavic, tak má snahu vysušovat pokožku, takže si po každé manipulaci s ním umývejte ruce.

Šlehací metla na míchání betonu, která se dá snadno přpevnit například na AKU vrtačku.

Určitě ještě příjdu na spoustu tipů, takže je připomenu v dalším článku. Nezapomeňte že váš spot nemusí být obrovské betonové dílo, co třeba malou minirampu podle svých představ někde na zemi, kde s k ní sednete a pojezdíte si? Jít do takového projektu chce i odhodlání a objetovat tomu nějaký čas, ale věřte, že se Vám bolest rukou a všechny různé zranění (v mém případě zlomený prst) vrátí v podobě skvělého požitku z toho, že jste udělali něco ze své vlastní iniciativy. Na závěr pro Vás mám zřejmě nejlepší motivační video od malých skateboardistů z Bahrajnu, kteří ze starého nepoužívaného vodního příkopu udělali betonový miniskatepark za 65 dolarů.

 

Finga fingerboards outdoor spot 2012 – 1. část – Trochu historie

{jcomments on}Omlouváme se za dočasnou neaktivitu na našem webu. Připravujeme pro vás podrobný čtyřdílný seriál o našem fingerboardovém spotě v Novém Městě na Moravě, který nás v poslední době vytěžuje nejvíce. Každá část začíná úvodem a rozcestníkem na jednotlivé části a poté následuje samotný článek.

Zdravíme všechny příznivce fingerboardingu a hlavně fanoušky našeho outdoor spotu v Novém Městě na Moravě. Jak už jste zvyklí, od roku 2010, kdy byla uskutečněna naše myšlenka stavby betonového spotu se každoročně jeho podoba mění – ať už je to díky zničení počasím nebo jednoduše, že nás jeho podoba omrzí. Už je tradice, že předešlý spot zničíme a postavíme nový. V naší tradici pokračujeme i letos. Již teď Vám mohu prozradit, že Finga fingerboards outdoor spot 2012 je hotov, ale jeho podobu si ještě pár dní necháme pro sebe a zveřejníme jí společně s posledním dílem tohoto seriálu, ve kterém Vám chceme přiblížit, jak takový spot vzniká. Dozvíte se nějaký rady a tipy, pokud by jste si chtěli postavit svůj vlastní originální spot.

Seriál Finga fingerboards outdoor spot 2012:

1. část – Trochu historie

2. část – Jak začít (koncept, výběr místa, potřebné věci,..)?

3. část – Postup stavby

4. část – Finále

Teď už pojďme zpátky do května roku 2010, kdy jsme začali tento nápad realizovat. První překážka, která se před nás postavila byla výběr vhodného místa. Nakonec jsme našli zřejmě nejlepší místo, na kterém bylo možné spot postavit – v blízkosti opraveného mostu nad potokem. To znamená, že jsme měli k dispozici vodu, písek i zbylé kamení ze stavby – zkrátka ideální kombinace. Stačilo zařídit nezbytná povolení a mohlo se začít stavět. Pro stavbu jsme zvolili mez, jelikož se nám jevila jako nejjednodušší řešení. V podstatě stačilo postavit zídku k mezi. Ovšem i toto má své výhody i zápory. Jednoznačně je to v úspoře času a materiálů – stačí jedna stěna s boky, ovšem za cenu přístupu z jedné strany. Na druhou stranu si nedovedu představit stavět zídku ze všech čtyř stran, protože je to jednak časově náročné, ale také se není o co opřít, takže se vyžaduje větší soudržnost. Přikládám foto, jak to vypadalo první den stavby při kopání základů.

Jelikož už zacházíme spíše do postupu, tak to trochu zkrátím. Celá stavba prvního spotu trvala 23 dní, což je nejdéle ze všech třech verzí a to díky stavbě zdi. Tu se nám sice postavit podařilo, nicméně rok co rok jsou na ní potřeba rekonstrukce díky špatnému materiálu. Bohužel nemáme žádné stavební vzdělání a tak jsme první rok míchali prapodivné směsi, z kterých je dnes tvrdší písek, který drží spodní kameny spíše silou vůle. Nicméně po dvou tuhých zimách, a věřte že na Vysočině jsou opravdu tuhé, zeď pořád stojí. Přikládám foto hotového spotu z roku 2010.

Bohužel absence stavebních zkušeností se musela někde promítnout a tak, když jsme přišli po zimě, vše bylo rozpraskané a zničené (z malé části i vandaly, ale nejvíce se podepsala zima). Nezoufali jsme. Už jsme měli v plánu spot přetvořit. Potom, co jsme na sebe byli hrdí za čtyři překážky (chcete-li prvky), jsme se o rok později museli sami sobě smát, když se jich na spot 2011 vešlo osm – 2 rádiusy, roh, 2x schody s bednou, u rampa, mega bazén a funbox s bednou. Stavba také trvala podstaně menší dobu – kolem 15 dní. Navíc jsme byli hotovy už před prázdninami a tak jsme mohli jezdit celé dva měsíce. Navíc to bylo poprvé, kdy jsme měli k dospozici nějaký koncept (předlohu) ve 3D, takže jsme předem přesně věděli jak bude spot vypadat. Přikládám foto spotu z roku 2011.

Závěrečný odstavec bych rád věnoval letošnímu spotu. Sice jeho přesnou podobu uvidíte až ve čtvrté části tohoto seriálu, ale o nějaké postřehy se s Vámi podělím již teď. S přestavbou jsme začali na začátku prázdnin s tím, že byl hotový někdy kolem 20. července (nechodili jsme každý den). Začátkem byl pro nás propracovaný koncept ve 3D, který můžete vidět pod tímto odstavcem a který odpovídá skutečnému spotu asi z 90%. Spot se dočkal také prodloužení asi o 30 cm, takže jeho celková délka teď činí nějakých 340 centimetrů. Lépe jsme také využili hloubku a tak na něm letos můžete najít tyto překážky: mega bazén (tří-úrovňový), 2 rádiusy, schody s bednou na switch, velkou pyramidu s bednou, schody (double sety) s velkou bednou, dva kickery s travnatým gapem mezi nimi, vlnku, zeď s vysunutým railem a obří mini a šířce asi půl metru s wallridem. Otestovali jsme, že v jeden moment na něm může jezdit 6 jezdců,aniž by se výrazně mačkali. Opravdu se máte na co těšit a vyplatí se počkat si na čtvrtý díl. Přikládám slíbený koncept.

V příští části našeho seriálu se dozvíte například proč je důležitý nějaký plán nebo koncept, kde a jak začít a co ke stavbě budete potřebovat. Budeme se snažit sepsat článek co nejdříve, abychom Vám již ukázali, kvůli čemu je zapotřebí tolika keců. 🙂