Recenze koleček Oak wheels

Dnes bych Vám rád napsal recenzi na portugalská kolečka Oak wheels . Za těch zhruba 10 dní co je mám jsem je stihl pořádně projet a tak bych k nim napsal nějaké postřehy.

Oak wheels jsou oproti ostatním kolům velmi specifické v tom, že jsou vyrobeny nikoli z polyamidu (Winkler wheels), ale z polyurethanu (jako skateboardová kola). Předtím než však začnu o samotných kolech, vrátím se do prvního ročníku na střední škole, abych Vám z nauky o materiálu vysvětlil rozdíl vlastností polyurethanu (PUR) a polyamidu (PA).

Začneme polyamidem, ze kterého jsou vyrobeny kola Winkler wheels. Ten se vyznačuje vlastnostmi: pevný, odolný proti opotřebení a kluzný. Ve srovnání s ním je polyuretan o dost měkčí a má tlumící schopnosti. Také může mít různou hustotu a podle ní se z něj vyrábí např. molitan, ale i silentblocky.

Zdroj (source): Oak wheels

Z těchto vlastností pak lze předpovědět a ostatně si i vyzkoušet v praxi jak se budou chovat. Winkler wheels budou po překážkách hodně klouzat, což zaručuje jejich hladký povrch. Tím zároveň snesou větší opotřebení. Na druhou stranu jsou velmi pevné a nemají až tak tlumící schopnosti jako polyuretan – tím pádem jsou hlučné.

Naproti tomu jsou tedy Oak wheels měkčí (s tlumícími vlastnostmi). Pro mě veliká výhoda, jelikož žiji v paneláku se spoustou sousedů a Oaky jsou skutečně znatelně tišší než WWz. Bohužel tato vlastnost společně s hrubším povrchem, který je typický pro sk8 kola, bude ovlivňovat jejich trvanlivost. Opravdu na nich poznáte každý vryp tvrdším předmětem a předpokládám, že se snadněji sjedou a zmenší.

Pokud ale zůstaneme u té hrubosti, vyplývá z ní jedná věc, která mi u většiny koleček chybí – pískání. Není nad to, když revertujete například na betonovém povrchu a kola začnou neskutečně pískat jako v reálu na skejtu. Pro někoho nepříjemný zvuk, pro mě pastva pro uši. Winklerky sice pískájí, ale maximálně na betonu. Oak wheels díky otěruvzdornosti pískají kromě skla a plastu snad na všech materiálech, což je skvělý pocit z jízdy.

Zároveň se ale velmi špiní. Když například slejduju na KLW lavičce, tak mi červená barva zůstává ve všech nerovnostech. Pro mě to ale není negativum. Fingerboarding vychází ze skejtu a každým coulem se ho snaží napodobit. Podle mě je sympatické, když jde vidět, že jste kolům dali pořádně zabrat, zatímco u ostatních to vypadá jako kdyby jste je koupili včera.

Špinění kol. Zdroj (source): Oak wheels

Skoro na závěr se ještě podíváme na rozměry a na jednu velmi nepříjemnou situaci. Od začátku článku je srovnávám s Winklerkami, tak u toho srovnání také zůstanu při rozměrových záležitostech. Vnější průměr portugalských koleček měří 7,75 mm. To je o půl milimetru více než u WWz. Jde to snadno poznat pouhým pohledem. Na jízdní vlastnosti půl milimetr však vliv nemá. Šířka kol je srovnatelně 4,5 mm. Problém však nastává u vnitřního průměru (tj. otvrou, kam strkáte utahovák, abyste utáhli matku). U WWz tento průměr činí 4,3 mm, ale u Oak wheels je to kolem 3,7 – 3,8 mm (každé kolečko to má trošku jinak). V momentě, kdy vezmeme klasický TD utahováček, který má vnější průměr 3,8 mm, budeme mít u některých koleček problém utáhnout matičku. Musíme je utahovat různě pod úhlem a není to velmi praktické. Zvláště pokud často měníte trucky.

Na úplný závěr bych to v krátkosti shrnul. Žijeme v době, kdy se ve fingerboardingu snaží všechno přiblížit skejtu. Desky se na nose patce prodlužují, trucky se modernizují, silentblocky dostávají tvar skateboardových silentblocků a v tu chvíli přichází na scénu portugalská firma Oak wheels, která vyrábí polyuretanová kola (stejně jako sk8), která přenáší do fingerboardingu tu reálnost z velkého skejtu – pískání, špinění a větší opotřebení. Skvělá volba pro ty, kteří si fingerboarding užívají. Musí ale počítat s tím, že je bude potřeba častěji obměnit. Plusy a mínusy sepisovat nebudu, v článku jsem vyznačil tučně ty nejpodstatnější věci.

Děkuji Petru Ptáčkovi z Finga fingerboards, který mi kolečka daroval.